PLUS CAMERIMAGE 2010
18. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH PLUS CAMERIMAGE 2010
BYDGOSZCZ, 27.11. – 04.12.2010

 

Plus Camerimage to największy międzynarodowy festiwal filmowy w Polsce, jedyny festiwal na świecie w całości poświęcony sztuce tworzenia obrazu filmowego. Nagrody przyznawane podczas festiwalu są hołdem dla niezwykłej wyobraźni twórczej, przekładającej się na piękno obrazu oraz dla perfekcyjnego warsztatu filmowego, w którym technika w połączeniu z talentem i pracą, przynoszą wybitne rezultaty. Międzynarodowe jury ocenia i wybiera najlepszy film polski, nagradza trzy najbardziej wyjątkowe etiudy studenckie oraz wybiera – spośród filmów fabularnych zakwalifikowanych do konkursu głównego – Grand Prix festiwalu, przyznając mu tym samym Złotą Żabę, dwa kolejne nagradzając Srebrną i Brązową. Od roku 2008 nagradzane są również wybitne dzieła w Konkursie Wideoklipów oraz w Konkursie Filmów Dokumentalnych pod nazwą “Obraz świata – Świat w obrazach”, organizowanym pod patronatem Discovery Networks Central Europe.
Każdego roku festiwal przyciąga tłumy wielbicieli kina, którzy przez osiem dni uczestniczą w pokazach
filmowych, spotkaniach z twórcami, warsztatach, seminariach, wystawach sztuki, prezentacjach nowoczesnego sprzętu filmowego, koncertach i wielu innych wydarzeniach. Szczególnym elementem corocznego programu festiwalu są warsztaty i seminaria, podczas których studenci szkół filmowych i artystycznych, a także wszyscy chętni, mogą uczyć się od najwybitniejszych autorów zdjęć, reżyserów, montażystów i innych twórców kina. Poza konkursami widzowie oglądają filmy w ramach retrospektywnych pokazów uznanych twórców oraz przeglądów kinematografii z rozmaitych zakątków Europy i całego świata.

XVIII Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 27 listopada do 4 grudnia. Centrum Festiwalowym stanie się pięknie położona nad brzegiem Brdy Opera Nova. Nowoczesny budynek Opery wraz z położonym w pobliżu Multikinem oraz sąsiadującymi hotelami wysokiej klasy pozwoli organizatorom na skupienie wszystkich wydarzeń festiwalowych w jednym miejscu.

MICHAEL BALLHAUS – NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Tegorocznym laureatem nagrody za całokształt twórczości jest Michael Ballhaus. Publiczność Festiwalu nie tylko będzie miała wyjątkową okazję do spotkania tego wybitnego artysty, ale również by zapoznać się z dorobkiem filmowym podczas retrospektywy jego filmów. W ciągu ponad pięćdziesięcioletniej kariery Michael Ballhaus, trzykrotnie nominowany do Oskara, zrealizował zdjęcia do niemal 120 filmów fabularnych i dokumentalnych.
Współpracował z tak uznanymi reżyserami, jak Rainer Werner Fassbinder, Martin Scorsese, Francis Ford Copolla, Mike Nichols, Volker Schlöndorff czy Robert Redford.

JERZY SKOLIMOWSKI - NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI DLA POLSKIEGO REŻYSERA ZE SZCZEGÓLNĄ WRAŻLIWOŚCIĄ WIZUALNĄ
Jerzy Skolimowski zaś odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera. Laureat tegorocznego Festiwalu w Wenecji będzie gościem honorowym XVIII edycji Plus Camerimage. Organizatorzy planują retrospektywę twórczości tego cenionego artysty, scenarzysty i producenta filmowego, prezentującą jego najwybitniejsze osiągnięcia, w tym najnowsze dzieło Essential Killing z Emmanuelle Seigner i Vincentem Gallo.

mozaika.org.pl