Sylwetka miesiąca: ROMA GĄSIOROWSKA

Polska aktorka teatralna i filmowa.
Urodzona 29.01.1981 w Bydgoszczy.
Aktorstwem zainteresowała się jeszcze podczas nauki w szkole średniej, będąc współzałożycielką teatru amatorskiego. W 2005 ukończyła krakowską PWST. Jeszcze w trakcie studiów zaangażowała się w projekt warszawskiego Teatru Rozmaitości – Studium Aktorskie, w którym swój warsztat szlifowali młodzi aktorzy. Będąc na drugim roku studiów debiutowała na ekranie rolą Kingi Kozioł w Pogodzie na jutro Jerzego Stuhra. Odtąd regularnie pojawiała się na ekranie, zarówno w filmach kinowych, m. in. Wieża (2005), Futro (2007), jak i serialach telewizyjnych, m. in. w kilku odcinkach Pitbulla (2006) i znaczącej roli w Londyńczykach (2008/09).
Niesamowicie ważny był dla aktorki rok 2009, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się w głównej roli w Mojej nowej drodze, gdzie wcieliła się w młodą kobietę stojącą u progu dojrzałych decyzji życiowych. Największym sukcesem okazał się występ w opartej na powieści Doroty Masłowskiej Wojnie polsko-ruskiej. Kolejne sukcesy odniosła w 2011 za sprawą ról w filmach: Sala samobójców – dramacie poruszającym temat samotności, zagubienia i zatracenia w wirtualnym świecie współczesnych młodych ludzi i dramacie obyczajowym Ki, w którym wcieliła się w samotna matkę wychowującą dwuletniego synka, za którą uhonorowana została nagrodą na FPFF w Gdyni i Złotą Kaczką. Od kwietnia 2010 jest żoną aktora Michała Żurawskiego.

Filmografia (tylko filmy kinowe):

2003 – Pogoda na jutro, r. Jerzy Stuhr
2004 – Karol. Człowiek, który został papieżem (Karol. Un uomo divento papa), r. Giacomo Battiato, prod.Włochy-Polska- Niemcy-Francja-Kanada
2005 – Oda do radości (nowela Warszawa), r. Jan Komasa
Wieża, r. Agnieszka Trzos
2007 – Futro, r. Tomasz Drozdowicz
2008 – Kochaj i tańcz, r. Bruce Parramore
Rozmowy nicą, r. Maciej Żak
2009 – Jestem twój, r. Mariusz Grzegorzek
Moja krew, r. Marcin Wrona
Tatarak, r. Andrzej Wajda
Wojna polsko-ruska, r. Xawery Żuławski
Zero, r. Paweł Borowski
2011 – Ki, r. Leszek Dawid
Listy do M., r. Mitja Okorn
Sala samobójców, r. J. Komasa
W imieniu diabła, r. Barbara Sass
 

                                                                                      mozaika.org.pl