Sylwetka miesiąca - marzec 2005
KATE WINSLET


Właściwe nazwisko : Kate Elizabeth Winslet.
Angielska aktorka filmowa.
Urodzona 5.10.1975 w Reading k. Londynu.

Wychowała się w rodzinie o bogatych tradycjach aktorskich i od najmłodszych lat marzyła o scenie. Mając 11 lat rozpoczęła występy w filmach reklamowych oraz naukę aktorstwa w Redroofs School w Maidenhead. Jednocześnie grywała na scenie i w serialach tv ( od 1988 ). W 1991 porzuciła szkołę i przeniosła się do Londynu , gdzie zagrała w młodzieżowym serialu „Dark Season”. Poznała wówczas Stephena Tredre’a, starszego od niej o 12 lat scenarzystę telewizyjnego. Ich romans trwał kilka lat. Spokojny Tredre pomógł Kate zaakceptować samą siebie. Jako nastolatka bezustannie walczyła z nadwaga. W szkole nazywano ją „Grubas” lub „Biały wieloryb”. Zaczęła się gwałtownie odchudzać i omal nie popadła w anoreksję . Dziś nie przejmuje się wagą – uważa , że ma kobiece kształty i nie zamierza wyglądać jak hollywoodzkie gwiazdy.
W 1994 zagrała po raz pierwszy w filmie kinowym. Stworzyła sugestywną kreację ogarniętej obsesją nastoletniej morderczyni w „Niebiańskich istotach” Petera Jacksorla. W 1995 stworzyła znakomitą rolę w filmie opartym na debiutanckiej powieści Jane Austen „Rozważna i romantyczna” Anga Lee, za którą zdobyła nagrodę BAFTA i nominację do Oscara. W 1996 zagrała w „Więzach miłości” Michaela Winterbottema – mrocznej adaptacji przygnębiającej powieści Thomasa Hardy’ego „Juda nieznany” oraz Ofelię w „Hamlecie” Kennetha Branagha.
Po tych filmach w jej karierze nastąpił spektakularny przełom. Zagrała główną rolę w melodramacie „Titanic” Jamesa Camerona, która przyniosła jej drugą nominację do Oscara i status gwiazdy. Posypały się kuszące propozycje z Hollywood, lecz Kate zagrała w niskobudżetowym filmie „W stronę Marrakeszu” Gillesa Mc Kinnona. i w filmie Jane Campion „Święty dym”. W 200 roku wykonała kolejny zaskakujący zwrot w swej karierze i przyjęła rolę Madeleine, służącej markiza de Sade w kontrowersyjnym skandalizującym „Zatrutym piórze” Philipa Kaufmana.
Choć jej filmowy dorobek nie jest imponujący , ale już uchodzi za jedną z najciekawszych
aktorek w historii kina.

Filmografia ( filmy wyświetlane w Polsce ) :

1994 – Niebiańskie istoty (Heavenly Creatures), r. Peter Jackson
1995 – Chłopak na dworze króla Artura (A Kid in King Artur’s Court), r. Michael Gottlieb
- Rozważna I romantyczna (Sense and Sensbility), r. Ang Lee
1996 – Hamlet , r. Kenneth Branagh
- Więzy miłości (Jude), r. Michael Winterbottom
1997 – Titanic , r. James Cameron
1998 – Święty dym (Hoy Smoke), r. Jane Campion
- W stronę Marrakeszu (Hideous Kinky), r. Gilles McKinnon
2000 – Zatrute pióro (Quills), r. Philip Kaufman
2001 – Enigma , r. Michael Apted
- Iris , r. Richard Eyre
2004 – Marzyciel (Finding Neverland), r. Mare Forster
- Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), r. Michael Gondry

                                                                                            www.mozaika.org.pl

 

 
 

strona na serwerze firmy BZI