Sylwetka miesiąca: ERYK LUBOS

Polski aktor teatralny i filmowy.
Urodzony 6.09.1974 w Tarnowskich Górach.
W młodości nie marzył o aktorstwie. O wyborze drogi życiowej zadecydował przypadek. Po obejrzeniu w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu sztuki Ja, Feuerbach ze znakomita kreacją Zdzisława Kuźniara, postanowił zdawać do szkoły aktorskiej. W 1998 ukończył PWST we Wrocławiu. Jeszcze jako student zdobył pierwsze wyróżnienie za umiejętności komediowe, które zaprezentował w sztuce Igraszki z diabłem na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Ale w kinie rzadko pobudza do śmiechu. Z uwagi na warunki zewnętrzne grywa głównie mroczne postaci, ludzi z tzw. półświatka. Był już m.in. dresiarzem, ubekiem, więźniem, byłym żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, także kilkakrotnie dealerem. Na ekranie debiutował w 1998 właśnie rolą dealera w serialu telewizyjnym Życie jak poker. W serialach grywa niechętnie, gdyż uważa, że występowanie w nich, obok amatorów, którzy uważają się za aktorów, powoduje, że aktorstwo staje się byle jakie. W kinie debiutował w 2004. Grywał głównie w niewielkich, acz zauważalnych rolach. Dopiero postać „Indora” w Boisku bezdomnych (2008) była znacząca.
Został za nią nagrodzony w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy na FPFF w Gdyni. Niewątpliwym przełomem w jego filmowej karierze jest postać boksera Igora w Mojej krwi. Z tą dyscypliną sportu aktor miał kontakt jeszcze podczas studiów. Przez kilkanaście lat trenował boks. Bardzo pragnął zagrać w tym filmie, lecz nie był pewien, czy otrzyma tę rolę, nie brał nawet udziału w zdjęciach próbnych.
Okazało się jednak, że Marcin Wrona obserwował go od dłuższego czasu, bowiem obaj chodzili na tę samą siłownię, i przekonał go do udziału w filmie. Za kreację w nim został laureatem Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego za rok 2009. Zresztą ostatnio aktora pochłania praca w kinie. Otrzymuje coraz częsciej ciekawe propozycje, choć chętnie grywa także w teatrze.

Filmografia (tylko filmy kinowe):

2003 – Stara baśń, r. Jerzy Hoffman
2004 – Ono, r. Małgorzata Szumowska
Pitbull, reż. Patryk Vega
W dół kolorowym wzgórzem, r. Przemysław Wojcieszek
2005 – Karol. Człowiek, który został papieżem, reż. Giacomo Battiato
Solidarność, Solidarność… (nowela Wielki wóz), r. Jan Jakub Kolski
Z odzysku, r. Sławomir Babicki
2006 – Przebacz, r. Marek Stachurski
2007 – Ryś, r. Stanisław Tym
Środa czwartek rano, r. Grzegorz Pacek
Wszystko będzie dobrze, r. Tomasz Wiszniewski
2008 – Boisko bezdomnych, r. Kasia Adamik
Jak żyć?, r. Szymon Jakubowski
Made In Poland, r. P. Wojcieszek
Magiczne drzewo, r. Andrzej Maleszka
2009 – Dom zły, r. Wojciech Smarzowski
Janosik. Prawdziwa historia, r. Agnieszka Holland
Moja krew, r. Marcin Wrona
Skrzydlate świnie, r. Anna Kazejak
2010 – Trick, r. Jan Hrywniak
Wenecja, r. J. J. Kolski

                                                                                      mozaika.org.pl