Sylwetka miesiąca: JANE CAMPION

Australijska reżyserka, scenarzystka, producentka i aktorka filmowa.
Urodzona 30.04.1955 w Wellington (Nowa Zelandia). Początkowo nie myślała o karierze filmowej. W 1975 ukończyła antropologię na Victoria University w Wellington, zaś w 1979 malarstwo w Sydney College of the Arts. Dopiero wówczas podjęła studia w australijskiej szkole filmowej (Australian Film , Television and Radio School).
Podczas studiów debiutowała filmem krótkometrażowym Tissues (1980), zaś zrealizowana dwa lata później jej studencka etiuda Peel, będąca wnikliwym studium rodziny, przyniosła jej nagrodę w Cannes. W 1989 debiutowała pełnometrażowym filmem kinowym Sweetie, błyskotliwą, choć budzącą kontrowersje czarną – lecz nie pozbawioną swoistego ciepła komedią, opowiadającą o życiu zwyczajnej rodziny z przedmieścia, mającej problemy z chorobą psychiczną. Podobny temat poruszyła w kolejnym filmie Anioł przy moim stole (1990), będącym adaptacją autobiograficznej powieści nowozelandzkiej pisarki Janet Frame, ukazującej przeżycia młodej, wrażliwej kobiety, który został nagrodzony m.in. Srebrnym Lwem w Wenecji. Trzy lata później realizuje najważniejszy film w swojej dotychczasowej karierze – Fortepian, który otrzymał Złotą Palmę w Cannes oraz Oscara za scenariusz oryginalny (Campion) i za kreacje aktorek. Melodramatyczna historia, która rozgrywa się XIX-wiecznej scenerii Nowej Zelandii, posłużyła reżyserce do sformułowania żarliwego manifestu wolności i autoekspresji, która wydaje się podkreślać jej feministyczne zapatrywania.
Wierna tej problematyce pozostaje również w innych filmach, m.in. Potrecie damy (1996), eleganckiej adaptacji powieści Henry’ego Jamesa, Tatuażu (2003) i Jaśniejszej od gwiazd (2008). Uważana jest we współczesnym kinie najbardziej niezależną i konsekwentną rzeczniczką „kwestii kobiecej”.

Filmografia (filmy wyświetlane w Polsce):

1990 – Anioł przy moim stole (An Angel At My Table)
1993 – Fortepian (The Piano)
1996 – Portert damy (The Portrait of a Lady)
1999 – Święty dym (Holly Smoke)
2003 – Tatuaż (In the Cut)
2007 – Kocham kino (Chacun son cinema)
2008 – Jaśniejsza od gwiazd (Bright Star)

                                                                                      mozaika.org.pl