Strona glowna
Aktualny repertuar Archiwum filmow Wladze Klubu Historia dzialania klubu Dolacz do nas Przydatne linki Forum klubowe Nasz internetowy provider

Repertuar na październik 2014

 
 

07.10.2014 r.
BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK

tyt. oryg. - A Most Wanted Man
reż. - Anton Corbijn

scen. - Andrew Bovell
zdj. - Benoit Delhomme
muz. - Herbert Gronemeyer
prod. - Anusement Park Films, Demarest Films, Film4, Niemcy - USA - Wielka Brytania, 2014
wyk. - Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe,Robin Wright, Grigoriy Dobrygin, Hamayoun Ershadi, Nina Hoss, Daniel Bruhl...

Barwny         czas projekcji: 121 min.
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Choć od ataku na World Trade Center minęła już dekada, to służby wywiadowcze, zarówno amerykańskie, jak i europejskie pilnie śledzą ruchy skrajnych islamistów. Do Hamburga, który uznawany jest za europejskie centrum ekstremistów przybywa młody Czeczen, który chce odebrać z banku gigantyczną sumę. Wywiady niemiecki i brytyjski przygotowują prowokację... Ten film jest przedostatnim tytułem z udziałem Philipa Seymoura Hoffmana. W przyszłym roku spodziewana jest premiera ostatniego obrazu, w którym zagrał - "The Hunger Games: Mockingjay Part 2" .

 
 
 

 

14.10.2014 r.
MAGIA W BLASKU KSIĘŻYCA

tyt. oryg. - Magic in the Moonlight
scen. - Woody Allen
reż. - Woody Allen

zdj. - Darius Khondji
prod. - Dippermouth, Gravier Productions, Perdido Productions, USA, 2014
wyk. - Emma Stone, Colin Firth, Simon McBurney, Hamish Linklater, Eileen Atkins, Marcia gay Harden, jacki Waever, Jeremy Shamos...

Barwny         czas projekcji: 97 min.
Dystrybutor w Polsce: Kino Świat

Komedia. Namówiony przez przyjaciela Stanley udaje się na Lazurowe Wybrzeże do posiadłości rodziny Catledge, by udając zamożnego biznesmena, zdemaskować kobietę - medium, która rzekomo potrafi czytać w myślach i rozmawiać z duchami. Nie wierzy w żadne zdolności spirytystyczne i inne nadprzyrodzone moce, ale gdy już pozna Sophie, to w gruzach legnie cała jego wiara w materialność tego świata.

 
 
 

 

21.10.2014 r.
STACJA WARSZAWA

scen. - Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz, Piotr Subbotko, Tymon Wyciszkiewicz
reż. - Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz

zdj. - Arkadiusz Tomiak
muz. - Paweł Skorupka
prod. - Polski instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Polska, 2013
wyk. - Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Monika Dryl, Janusz Chabior, Rafał Garnecki, Łukasz Simlat...
Barwny         czas projekcji: 90 min.
Dystrybutor w Polsce: Phoenix

Dramat obyczajowy. Na film skład się kilka wątków, które w końcu splotą się w jedną opowieść. Bohaterami filmu są mieszkańcy Warszawy, którzy obok codziennych zwyczajnych kłopotów, mają też problemy związane z utratą tożsamości, z wyobcowaniem przyjezdnych do tej bezdusznej metropolii. Wszyscy poszukują duchowości w świecie, w którym religijność utożsamiana jest z moherowymi beretami okupującymi Krakowskie Przedmieście.

Po projekcji filmu planujemy spotkanie z jednym z reżyserów obrazu - MACIEJEM CUSKE.

Każdy z nas był w Ciechocinku, każdy z nas obserwował kuracjuszy, czy to na spacerach po parku zdrojowym czy to podczas popołudniowych spotkań tanecznych. Tajemnicą poliszynela jest to, że między tymi ludźmi, którzy już niejeden krzyżyk mają na karku, rodzą się nieraz gorące uczucia, które potrafią sporo namieszać w ich poukładanym dotąd życiu. Ale owe chwile spędzone w uzdrowisku to nie tylko czas zabiegów. Oni tam doznawają szczęścia. Trzeba tylko z życzliwością, bez zbytecznej ironii spojrzeć na owych kuracjuszy. I tej życzliwości nie zabrakło Maciejowi Cuske, który Ciechocinkowi poświęcił jeden ze swoich dokumentalnych filmów.
Dzisiaj Cuske, obok Marcina Sautera to jeden z najbardziej utalentowanych i nagradzanych dokumentalistów pochodzących z Bydgoszczy.
Ale zaczęli od fabuły, kiedy to nakręcili zabawną czarną komedię "I co wy na to Gałuszko?", film który zaliczany jest do pozycji kultowych kina niezależnego. Rzecz dzieje się w rybackiej wiosce na Kaszubach, gdzie miejscowy komendant, nomen omen miłośnik kryminałów, nareszcie trafia na życiową okazję rozwiązania serii tajemniczych zgonów, które zdarzają się we wsi Wdzydze Tucholskie, po pojawieniu się kierowcy, któremu zepsuła się Syrenka. Do tego do kogo zwróci się o pomoc ten ginie w dziwnych okolicznościach "I co wy na to Gałuszko?" mówi komendant do swojego pomocnika.
Ale prawdziwą pasją Macieja Cuske wydaje się być dokument. Jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. To właśnie tego reżysera podglądał w trakcie kręcenia jednego z najważniejszych, bo niezwykle osobistego filmu, "Katynia". Wespół z Marcinem Sauterem i Thierrym Paladino stworzyli dokument zatytułowany "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" To niecodzienny portret reżysera, który musi panować nad ogromem filmowej maszynerii, a jednocześnie nie zapomnieć o przesłaniu jakie chce swym obrazem przekazać.
Jednym z wyzwań jakich podjął się Maciej Cuske był udział w projekcie Rosja - Polska. Nowe Spojrzenie. Już samo zaproszenie do projektu było wyróżnieniem, bowiem wybrano młodych reżyserów polskich i rosyjskich, absolwentów prestiżowych szkół i laureatów krajowych i międzynarodowych festiwali. A celem projektu było stworzenie współczesnej wizji życia w sąsiednim kraju. Inspiracją dla Macieja Cuske, który poprosił do zdjęć Marcina Sautera był zapewne poemat rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa "Moskwa- Pietuszki". W tym podmiejskim pociągu spotkać można wszystkich, którzy reprezentują rosyjskie społeczeństwo i można z nimi rozmawiać o ich życiu, stosunku do władzy, pracy, polityki czy kultury. I tak powstała "Elektriczka" dokument, w którym poznajemy społeczny przekrój współczesnej Rosji. O wyjątkowości tego obrazu świadczy niewątpliwie długa lista nagród, którą film zebrał, od krakowskiego festiwalu filmowego poprzez Lubuskie Lato Filmowe, aż po nagrody z Francji i Węgier. Chyba tylko inny twórca z tego projektu Wojciech Kasperski może poszczycić się większą ilością nagród.
Ale chyba najbardziej znanym i dopieszczanym nagrodami dziełem Macieja Cuske jest "Antykwariat". W tym krótkim metrażu, który rozgrywa się ni to w antykwariacie, ni to sklepie ze starociami, ni to graciarni spotykają się ludzie nie tylko po to by coś kupić lub sprzedać, ale po to by porozmawiać, pofilozofować. Za ten film dostał Brązowego Lajkonika.
Inny z jego filmów "Dekalog po dekalogu. Pamiętaj abyś dzień święty święcił" opowiada o rodzinnych przygotowaniach Stasia do pierwszej komunii. Bohaterami jest najbliższa rodzina. Za ten obraz Cuske dostał Gand Prix Festiwalu Camera Obscura. Jakież było moje zaskoczenie, gdy przypomniałem sobie ten obraz czytając w Gazecie Wyborczej artykuł "Nie broń się i tak cię dostanę" o księdzu pedofilu, który molestował nastoletnich chłopców. Jednym z nich był bydgoski ministrant ...Maciej Cuske(!). Gdy zgłosiła się do niego autorka artykułu Bożena Aksamit to powiedział: "Napisz, może zgłoszą się inni", a gdy dowiedział się że z prawnego punktu widzenia rzecz jest przedawniona to dodał: "Mimo wszystko napisz, niech ludzie w Kościele wiedzą, ile zła uczynili, ukrywając przed światem księdza pedofila. Będzie mi lżej na duszy. Może inne ofiary też odczują ulgę. Nie szukam zemsty. Raczej sprawiedliwości".
Jaki według Macieja Cuskego powinien być dokumentalista? Rąbka tajemnicy uchylił, kiedy zaprosił młodych ludzi na warsztaty filmowe, które miały być początkiem tworzenia Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Powiedział wtedy Annie Stasiewicz z Gazety Pomorskiej: Szukamy ludzi wrażliwych, ambitnych, cierpliwych. Kręcenie filmów dokumentalnych to wbrew pozorom ciężka praca".

Wojciech Sobociński

 
 
 

 

28.10.2014 r.
LEKCJE HARMONII

tyt. oryg. - Uroki Garmonii
scen. - Emir Baigazin
reż. - Emir Baigazin
zdj. - Aziz Zhambakiyev
prod. - Arizona Films, Kazakfilm Studios, Rohfilm, Francja - Niemcy - Kazachstan, 2013
wyk. - Timur Aidarbekov, Aslan Anarbajev, Mukhtar Andassov, Anelya Adibekova, Omar Adiov, Adlet Anarbekov, Daulet Anarbekov, Nursultan Nurbergenov...
Barwny         czas projekcji: 110 min.
Dystrybutor w Polsce: Aurora Films


Dramat obyczajowy. Trzynastolatek podczas rutynowego badania lekarskiego zostaje upokorzony przed kolegami z klasy. To wydarzenie powoduje, że ukryte dotychczas zaburzenia jego osobowości dochodzą do głosu. Aslan obsesyjnie dba o czystość, dąży chorobliwie do perfekcji i stara się kontrolować całe swoje otoczenie. A wszystko to bierze się z jego poczucia niższości. Czy chłopiec przeciwstawi się szkolnej marginalizacji i przemocy ?

Nagrody: nagroda specjalna i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale 2013, nagroda specjalna NETPAC dla najlepszego filmu azjatyckiego na WFF, 2013.

 
 

 

 

   

repertuar do pobrania w wersji PDF: październik 2014