Strona glowna
Aktualny repertuar Archiwum filmow Wladze Klubu Historia dzialania klubu Dolacz do nas Przydatne linki Forum klubowe Nasz internetowy provider


Repertuar na grudzień 2014


 
 

02.12.2014 r.
KAPITAŁ LUDZKI

tyt. oryg. - Il Capitale umano
scen. - Paulo Virzi, Francesco Bruni, Francesco Piccolo
reż. - Paulo Virzi
zdj. - Jerome Almeras
prod. - Fonds Eurimages du Conseil do Europe, Indiana Production Company, Lombardia Film Commission, Francja, Włochy, 2014
wyk. - Fabrizio Bentivogilo, Matilde Groli, Valeria Bruni Tedeschi, Gugielmo Pinelli, Fabrizio Gifuni, Gigio Alberti, Valeria Golino, Silvia Cohen...


Barwny         czas projekcji: 109 min.

Dino chcąc polepszyć swoja pozycję społeczną zabiega o przyjaźń ze strony bogatego Giovaniego, który jest ojcem Massimiliana, chłopaka, który sympatyzuje z jego córką Sereną. Matka chłopca z kolei, przyzwyczajona do luksusów i blichtru, postanawia reaktywować istniejący w mieście teatr, ale gdy na jaw wychodzi jej romans z profesorem teatrologii, to szybko go przerywa, z obawy o utratę wygodnego życia.
Nad całym tym układem połozy się cieniem tragedia, która rozegra się w wieczór przed Wigilią. Potracony zostaje rowerzysta, a kierowca zbiega z miejsca wypadku. Gdy podejrzenia o spowodowanie śmierci rowerzysty spadną na Massimiliano to okaże się ile tak naprawdę warte jest życie człowieka.

 
 
 

 

09.12.2014 r.
BYDGOSKI WIECZÓR DOKUMENTU

SUBKULTURY

real. - Stanisław Cuske, Rafał Waraczewski

prod. - Bydgoska Kronika Filmowa, Polska, 2014
Czas projekcji: 10 min.
Dwóch młodych bydgoskich twórców okiem kamery pokazuje młodzieżowe subkultury.

Nagrody: I miejsce, na VI Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich KLAPS, Bydgoszcz 2014 w kategorii reportaż, XIII Rybnicka Prezentacja Filmu Niezależnego - najlepszy film dokumentalny w konkursie kina amatorskiego.

BYDGOSZCZ OD ŚWITU DO ZMIERZCHU

Fundacja Dokument i Świat zaprosiła w roku 2013 miasto Bydgoszcz do udziału w międzynarodowym projekcie filmowym pt. "Świat od świtu do zmierzchu". Jest to wyjątkowe w światowej skali przedsięwzięcie edukacyjno-filmowe, w którym wybitni polscy dokumentaliści, m. in.: Mirosław Dembiński, Maciej J. Drygas, Jacek Bławut, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Vita Żelakeviciute, Jacek Petrycki, Wojciech Staroń prowadzą warsztaty filmowe w różnych metropoliach świata. W wyniku tych warsztatów powstają dokumentalne portrety miast prezentowane później w cyklu specjalnych pokazów w kinach, na festiwalach i emitowane w różnych stacjach telewizyjnych w wielu krajach.
Na przełomie października i listopada 2013, w procesie 21-dniowego warsztatu łącznie ponad 30 osób podzielonych na dwu-, trzyosobowe zespoły nakręciło materiały do ponad 20-tu kilkuminutowych etiud, z których zmontowany został 50-minutowy film dokumentalny opisujący współczesną Bydgoszcz "od świtu do zmierzchu". Premiera zmontowanego filmu miała miejsce w bydgoskim kinie studyjnym ORZEŁ, 9 marca 2014.
Poza Bydgoszczą, od roku 2011, zrealizowano projekt w 8 zagranicznych metropoliach: Mińsku, Kijowie, Moskwie, Pekinie, Tokio, Kiszyniowie, Erewaniu i Tbilisi. W roku 2014 powstaną filmowe portrety kolejnych 3 miast.

Pomysł cyklu: Mirosław Dembiński, Maciej J. Drygas
Opiekunowie artystyczni filmu "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu": Mirosław Dembiński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Remigiusz Zawadzki
Autorzy etiud: Natalia Babachanian, Magdalena Bojdo, Mateusz Buława, Stanisław Cuske, Damian Daszyński, Jakub Drobczyński, Dariusz Gackowski, Adam Gajewski, Arkadiusz Hapka, Maciej Jasiński, Natalia Jecheć, Dawid Klepadło, Marcin Kundera, Dominika Luks, Magdalena Mazur, Anna Paprzycka, Jarosław Piskozub, Zofia Sawicka, Paweł Siczek, Damian Szafrański, Mateusz Zmarzły.
zdj. - Marcin Ściegliński, Maciej Twardowski, Paweł Jóźwicki
prod. - Fundacja Dokument i Świat, TVP S.A., Belsat TV, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
czas projekcji: 50 min.

OSTATNIA DROGA

scen. - Józef Herold
reż. - Robert Wichrowski

zdj. - Jeremi Prokopowicz
muz. - Marcin Gumiela
dźwięk - Jacek Kozłowski
montaż - Adam Kwiatek
prod. - Biuro Koncertowe Herold, Faun Film, Polska, 2014
czas projekcji: 25 min.

Z relacji świadków tamtego dnia poznajemy ostatnią wizytę księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Maria Kucenty, ks. Ryszard Pruczkowski, Stefan Pastuszewski, Antoni Tokarczuk, Marek Koczwara i Jan Rulewski wspominają to co przeżyli i zapamiętali z owego dnia - 19 października 1984 roku. Relacje oficerów Służby Bezpieczeństwa zostały zainscenizowane. W te role wcielili się Jakub Ulewicz i Marian Jaskulski.

Po projekcji planujemy spotkanie z autorem scenariusza tego dokumentu - Józefem Heroldem.

 
 
 

 

16.12.2014 r.
OBYWATEL

scen. - Jerzy Stuhr
reż. - Jerzy Stuhr

zdj. - Paweł Edelman
muz. - Adrian Konarski
prod. - Opus Film, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska, 2014
wyk. - Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Magdalena Boczarska, Sonia Bohosiewicz, Janusz Gajos, Barbara Horowianka, Cezary Kosiński, Violetta Arlak...


Barwny         czas projekcji: 108 min.
Dystrybutor w Polsce: Vue Movie Distribution

Obywatel Jan Bratek ma talent godny Forresta Gumpa. Zawsze znajduje się w miejscach i momentach, gdzie historia zmienia swój bieg i potrafi ściągnąć na siebie lawinę niespodziewanych zdarzeń.
Jerzy Stuhr bezlitośnie obnaża nasze narodowe przywary, a stworzony przez niego bohater to symbol oportunizmu, małostkowości i nijakości. Czy jednak wszyscy Polacy są gotowi na takie spojrzenie na siebie w bardzo krzywym zwierciadle?

 
 
 

 

23.12.2014 r.
ZIMOWY SEN

tyt. oryg. - Krs Uykusu
scen. - Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan
reż. - Nuri Bigle Ceylan

zdj. - Gokhan Tiryaki
prod. - Bredok Filmproduction, Memento Film Production, Zeynofilm, Francja, Niemcy, Turcja, 2014
wyk. - Haluk Bilgnier, Melissa Sozen, Demet Akbag, Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kilic, Nejat Isler, Tamer Levent, Nadir Sanbacak...

Barwny         czas projekcji: 196 min.

Aydin jest emerytowanym aktorem, który prowadzi mały hotelik w Anatolii. Gdy step pokrywa się śniegiem, hotel staje się miejscem, gdzie wyostrzają się wzajemne relacje Aydina, jego młodej żony Nihal i siostry Necii. Te relacje odosobnionych trzech osób, pełne pretensji, lęków i oczekiwań ukazane są na tle zapierających dech krajobrazów Kapadocji.

Nagrody: Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI, Złota Palma na MFF Cannes, 2014

 
 

 

30.12.2014
WYPISZ, WYMALUJ... MIŁOŚĆ

tyt oryg. - Words and Pictures
scen. - Gerald Di Pego
reż. - Fred Schepisi

muz. - Paul Grabowsky
zdj. - Ian Baker
prod. - Lascaux Film, Latitude Productions, USA, 2013
wyk. - Clive Owen, Juliette Binoche, Bruce Davison, Navid Negahban, Amy Brennemann, Valerie Tian, Adam Di Marco, Josh Ssettuba...

Barwny         czas projekcji : 111 min.
Dystrybutor w Polsce: Kino Świat

Jack i Dina są nauczycielami. On uczy angielskiego i zachwyca się możliwościami jakie daje słowo pisane. Ona, malarka abstrakcyjna włoskiego pochodzenia, uznaje, że tylko obrazy bo one mogą w pełni pobudzić wyobraźnię. I tak dochodzi do rywalizacji między nimi, do której zostają wciągnięci także uczniowie, którzy zostają zmuszeni do porzucenia swoich telefonów komórkowych i portali społecznościowych. Co w życiu jest najważniejsze i co może ich więcej nauczyć - słowa czy obrazy? W poincie okazuje się, że zwyciężczynią jest... miłość.